Dysplazja stawu łokciowego

Częsta przyczyna kulawizny u psów. Wyliczono, że u 70 % retrieverów występuje dysplazja łokcia. W większości przypadków nie wystarczy wykonać zdjęcia bocznego w ułożeniu fizjologicznym. Potwierdzenia dysplazji wymaga wykonanie od 3 do 5 projekcji każdego stawu łokciowego, czyli od 6 do 10 zdjęć dla każdego psa. Większość niedyspozycji z przednich kończyn to dysplazja łokciowa, znacznie częściej występuje niż dysplazja stawów biodrowych. Ostatnio nie ma dnia bez nowych przypadków dysplazji łokciowej. Zalecamy wczesną diagnostykę już u 4 miesięcznych szczeniaków. Dysplazja ujawnia się w postaci kilku zmian.

(Kopiowanie) (1) (Kopiowanie) (2)
Na naszych zdjęciach widzimy najczęściej występujący przypadek nieprzystawania kości w stawie łokciowej, kiedy kość łokciowa i promieniowa nie są tej samej długości. W naszym przypadku kość łokciowa jest dłuższa, to widać na obu zdjęciach. Pacjent bezwzględnie powinien być kierowany do operacji przecięcia korekcyjnego kości łokciowej.

a b

W drugim przypadku widzimy kolejną zmianę powodującą dysplazję, a mianowicie nieprzyłączony wyrostek łokciowy guza łokciowego. Na pierwszym zdjęciu pacjent przed operacją, na drugim po operacji. I w tym przypadku jedynym sposobem leczenia jest wykonanie operacji.

20160218_105521 (Kopiowanie)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Operacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *