Uchatka Kalifornijska

Ciekawy i bardzo oryginalny dzień. Pacjent też dość nietypowy. Uchatka Kalifornijska z podejrzeniem zmiany kostnej w okolicy kąta żuchwy czeka na pomoc. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność więc wraz z gotowym zespołem wyruszyliśmy z samego rana do potrzebującego zwierzaka. Na miejscu zastaliśmy oswojone i wyciszone zwierzę czekające na nas w osobnym i cichym pomieszczeniu. O.K., czas na ułożenie planu działania. Premedykacja, sedacja naszej uchatki pod znieczuleniem wziewnym (aparat na szczęście zmieścił się do samochodu), szybka lokalizacja i oględziny zmiany, wykonanie zdjęcia RTG. Chirurgiczne opracowanie zmiany z pobraniem próby w kierunku badania histopatologicznego. Jako że dysponowaliśmy pomocą ze strony trenerów i opiekunów podanie leków nie stanowiło większego problemu, nie musieliśmy się nawet pokazywać co ułatwiło proces wyciszania i ochroniło zwierzę przed niepotrzebnym stresem. Pierwsza iniekcja, 3 ampułki atropiny, druga seria zastrzyków po 10 minutach. Zastosowaliśmy 2ml Bioketanu, 2 ml butorfanolu i 5 ml domitoru. Efekt? Bardzo podobny jak przy premedykacji psów z użyciem Sedazinu.

DSC_0038 (Kopiowanie)

Zwierzę spokojne, wyciszone o ograniczonej przytomności. Kluczem było podanie Izofluranu w inhalacji wziewnej. Po ocenie braku możliwości przeprowadzenia intubacji zwierzęcia ze względów budowy anatomicznej, ubraliśmy uchatkę w prowizoryczną maseczkę inhalacyjną, która świetnie spełniła swoją rolę w podtrzymaniu zwierzęcia w stanie narkozy.

DSC_0003 (Kopiowanie)

20160302_123617 (Kopiowanie)

Najbardziej spektakularny efekt uzyskaliśmy tuż po odkręceniu gazu, cztery, pięć wdechów i zwierzak znalazł się w stanie głębokiej sedacji. Ustabilizowaliśmy pyszczek bandażem aby umożliwić dokładne oględziny i ocenę zmiany.

20160302_122408 (Kopiowanie)

Następnie wykonaliśmy zabieg korekcji powierzchni żuchwy wraz z pobraniem próbki.

DSC_0028 (Kopiowanie)

DSC_0034 (Kopiowanie)

Uchatka obudziła się po zabiegu bez zarzutu, w świetnej formie. Czekamy na wyniki badania histopatologicznego.

Dziękujemy za wsparcie lek. wet. Arkadiuszowi Biandze i lek. wet. Marii Maciukiewicz.

lek. wet. Marcin Brzeski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Operacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *