Odprowadzenie przepukliny przeponowej

Małą, 3 miesięczną suczkę Isię przyprowadzili zaniepokojeni opiekunowie. Piesek czuł się dobrze, tylko w kale pojawiła się krew. Wykonaliśmy biochemię i morfologię, rtg i usg jamy brzusznej. Wyniki krwi były dobre, stwierdzono podwyższoną ilość leukocytów i niską płytkowość krwi. W badaniach rtg i usg stwierdzono nienaturalne ułożenie narządów w jamie brzusznej (a raczej ich brak). Na zdjęciu rtg zauważyliśmy narządy przemieszczone do jamy opłucnowej, oraz brak pól płucnych. Po wykonaniu kontrastowania siarczanem baru potwierdziło się podejrzenie przepukliny przeponowej. Tego samego dnia za zgodą opiekunów zwierzęcia przeprowadzono operację odprowadzenia przepukliny. Przez szerokie wrota przepuklinowe (rozdarta lub nigdy nie zrośnięta przepona) z obszaru klatki piersiowej wyprowadzono żołądek, jelita cienkie i grube, trzustkę, śledzionę, nerkę, oraz sieć jelit.

4 (Kopiowanie)_wm    5 (Kopiowanie)_wm

6 (Kopiowanie)_wm    7 (Kopiowanie)_wm

Po zeszyciu nićmi nierozpuszczalnymi przepony, otrzewnej, pochewki mięśnia prostego brzucha i skóry, założono dren do opłucnej w celu odprowadzenia powietrza znad płuc (odma)

12 (Kopiowanie)_wm   10 (Kopiowanie)_wm

13 (Kopiowanie)_wm   17 (Kopiowanie)_wmOperacja przeprowadzona była w znieczuleniu wziewnym, pod nadzorem kardiomonitora. W czasie operacji użyto worka ambu w celu rozprężenia obu płuc. Istniało uzasadnione podejrzenie, że płuca mogą pozostać niewydolne, źle rozwinięte. Isia po operacji czuła się źle, oddychała z trudem. Przebywała całą noc pod nadzorem lekarza w klatce tlenowej. Rano wyglądała zupełnie inaczej. Zachowywała się jak zdrowy pies. Po tygodniu od przebytej operacji nadal czuje się dobrze. Wnioski z tego zdarzenia są takie, że w każdym przypadku choroby objawy mogą być inne od spodziewanych przez nas. Przypadek ten jest ostrzeżeniem przed rutyną. Należy zawsze wykonywać szereg badań, wyniki mogą być inne niż się spodziewamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Operacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Odprowadzenie przepukliny przeponowej

  1. Krzysztof Prątnicki pisze:

    W imieniu opiekunów oraz pacjentki serdeczne podziękowania za super profesjonalnie przeprowadzoną diagnozę oraz operację. Po 1.5 roku od zabiegu pacjentka czuje się znakomicie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *