Torbiele jajnikowe u świnki morskiej

Torbiele jajnikowe wykrywane są u około 80% świnek morskich w zaawansowanym wieku. Nieznana jest przyczyny powstawania tych zmian. Do najczęstszych objawów należą powiększenie powłok brzusznych, osowiałość, brak apetytu, duszność oraz symetryczne wyłysienia po bokach ciała.

Właściciele świnki która niedawno trafiła do klinika skarżyli się na powiększenie brzucha, zwiększoną agresję, wyłysienie na grzbiecie oraz powiększenie sutków.

Wykonałem zdjęcie rentgenowskie na którym widoczne były zmiany po bokach ciała:

1 (Kopiowanie)

Następnie w celu potwierdzenia podejrzeń wykonałem badanie ultrasonograficzne:

2 (Kopiowanie)

3 (Kopiowanie)

Zaproponowałem właścicielom możliwość punkcji cyst z zastrzeżeniem, że problem będzie nawracać oraz wykonanie zabiegu usunięcia macicy wraz z jajnikami. Zdecydowano na zabieg.

4 (Kopiowanie)

Na zdjęciu świnka w trakcie przygotowań do zabiegu.

Operację u świnki wykonano analogicznie do zabiegów sterylizacji wykonywanych u kotek. Po przecięciu powłok brzusznych od razu dało się zauważyć zmienione jajniki.

5 (Kopiowanie)

W trakcie zabiegu podwiązano i usunięto oba zmienione jajniki wraz z macicą. Następnie zaszyto otrzewnę i mięśnie brzucha jednym piętrem szwów oraz skórę drugim piętrem.

Po zabiegu zaleciłem wizyty kontrolne oraz podawanie antybiotyków i leków przeciwbólowych.

lek. wet. Michał Żywicki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Operacje, RTG. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Torbiele jajnikowe u świnki morskiej

 1. pela pisze:

  świetna robota :)!

 2. aga pisze:

  Witam, jaka jest orientacyjna cena takiego zabiegu?

 3. Darek pisze:

  Witam,
  Mamy wraz z naszą 5 letnią świnką identyczny problem posiada dwie cysty : 4,5 i okolo 6 cm potwierdzone Usg oraz RTG. Ostatnio przez 4 dni dostaje antybiotyk, wieczorami dostaje gorączkę i zaczyna popiskiwac. Po badaniu u lek. weterynarii są dwa wyjscia: pozwolic swince w spokoju odejść gdy jej stan się pogorszy bez cierpienia stosując eutanazję. Lub decyzja o zabiegu wycięcia cyst – jednak z jej zmianami w układzie krążeniowo-oddechowym jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie przeżyje. Prosze o pomoc w próbie podjęcia decyzji.

  • lek. wet. Michał Żywicki pisze:

   Myślę, że w tym wypadku brałbym jeszcze dwie opcję pod uwagę – punkcję cyst pod kontrolą USG i odprowadzenie płynów lub leczenie hormonalne. A najlepiej obie te opcje jednocześnie. Nie stosuję leczenia hormonalnego u świnek w młodym wieku ze względu na liczne powikłania, natomiast świnki w zaawansowanym wieku prędzej odejdą z racji wieku niż powikłań. W razie innych pytań proszę o telefon do kliniki.
   Pozdrawiam
   lek. wet. Michał Żywicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *