Swędzący tyłek c.d.

Operacja usunięcia gruczołów okołoodbytniczych musi być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem pacjenta. Dwa dni wcześniej odstawiamy jedzenie, podajemy tylko wodę do picia. Codziennie robimy lewatywę. Nie może kał brudzić pola operacyjnego w czasie operacji. Oczywiście usunięcie gruczołów jako zabieg amputacji jest rozwiązaniem ostatecznym. Wcześniej leczymy lekami przeciwzapalnymi i antybiotykami, oraz płuczemy gruczoły. Przy zapaleniu przewlekłym, bądź nawrotowym usuwamy gruczoły.

15 (Kopiowanie)

Jak widać na zdjęciu ważne jest odpowiednie ułożenie psa. Dajemy stół maksymalnie wysoko, pod brzuch podkładamy przedmiot /może być paczka waty/ unoszący tułów do góry. Ogon przywiązujemy do obroży, aby nie zasłaniał nam pola operacyjnego. W naszej klinice gruczoły usuwamy nożem elektrycznym. Termiczne usuwanie gruczołów ogranicza krwawienie. Wcześniej opróżniamy gruczoły, a następnie do środka gruczołów wprowadzamy element je wypełniający, w celu zaznaczenia obrysu.

11 (Kopiowanie) 10 (Kopiowanie)

Zalecane jest wlewanie do gruczołów wosku lub gipsu, który stygnąc zaznacza nam kształt gruczołów, po to aby je usunąć w całości. Można też u dużych psów zastosować wypełnienie gruczołów bandażem. Usuwamy dokładnie nożem, a następnie podszywamy okolice, pamiętając o wszyciu drenu.

12 (Kopiowanie) 13 (Kopiowanie)

Zwracamy uwagę przy szyciu, aby nie podszyć śluzówki odbytnicy, lub nie zaszyć jej światła. Bardzo ważne jest podanie leków przeciw bólowych i antybiotyku po operacji, oraz poinformowanie opiekuna o konieczności zakładania kołnierza. Jak widać na zdjęciu gruczoł jest niewielki, a dostarcza dużo problemów.

14 (Kopiowanie)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Operacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *