Gruczolaki piersi

Powszechnie występująca choroba u starszych nie sterylizowanych suczek. Przeważnie występuje kilka guzków. Narastanie obserwujemy w czasie cieczki, oraz krótko po cieczce. Najlepszym sposobem uniknięcia choroby jest wykonanie operacji sterylizacji. Usuwając jajniki otrzymujemy stałość hormonalną, a więc brak cieczki, guzów, zapaleń macicy, innych chorób związanych z hormonami. Pojawiające się guzy należy bezwzględnie usuwać w każdym wieku. Możemy stwierdzić przeważnie wysoką aktywność do wzrostu i czasem przerzutów do płuc. Jeżeli mamy duże guzy, najpierw je usuwamy, jeżeli małe, proponuję najpierw usunąć przyczynę ich narastania, czyli wykonać sterylizację. Operacja polega nie na wycięciu pojedynczych guzów /chyba, że do pobrania próby/ ale na usunięciu całej strony gruczołów /tzw. mastektomia/. Usuwamy zawsze stronami, lewa i następnie prawa. Oczywiście przed operacją wykonujemy badania przedoperacyjne, a szczególnie rtg klatki piersiowej czy nie ma przerzutów do płuc.

2 (Kopiowanie) 3 (Kopiowanie)

Wycinamy, tak jak widać na zdjęciu całe pasy skóry z gruczołami mlecznymi. Tamujemy krwawienie elektrokauterem, szyjemy węzłami przerywanymi materacowymi skórę, wcześniej dokładnie podwiązujemy główne naczynia zasilające gruczoły.

5 (Kopiowanie) 6 (Kopiowanie)

Na koniec wszywamy dreny w celu odprowadzenia płynów z miejsca cięcia, zakładamy fartuch ,czasem kołnierz w celu wyeliminowania lizania. Oczywiście wysyłamy chore tkanki na badanie histopatologiczne. Gojenie przebiega dłużej niż inne rany pooperacyjne, ale w sumie goi się dobrze. Dalsze postępowanie z uwzględnieniem wyniku badania histopatologicznego.

7 (Kopiowanie)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Operacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *